تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳
کد خبر: ۱۸۶۱۰۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان از اجرایی شدن بخشنامه مجریان ذیصلاح ساختمان در استان از 20 مردادماه سال جاری خبرداد و گفت: ساختمان های بالای 8 سقف و یا بیش از 2هزار متر مربع باید برای دریافت پروانه ساخت الزاما مجری ذیصلاح معرفی کنند.
 
کمال دویده امروز 28 مردادماه در نشست خبری با اشاره به بحث اجرایی شدن بخشنامه سازندگان مسکن اظهار کرد: رسالت اصلی سازمان نظام مهندسی در حوزه ساخت آن است که آنچه را که قانون نظام مهندسی و ساختمان مصوب کرده است، اجرایی و الزام به رعایت آن را در حوزه ساخت و ساز مسکن متذکر شود.

وی افزود: در این راستا هیات مدیره های سازمان نظام مهندسی که در هر دوره کار را به دست می گیرند با برنامه هایی که در زمینه های مختلف تدارک می بینند اقداماتی را در بخش های متفاوت انجام داده اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: در هیات مدیره هفتم یکی از کارهایی که همیشه در کلانشهر اهواز و استان خوزستان به دنبال اجرایی کردن آن بوده ایم، بحث مجریان ذیصلاح یا سازندگان مسکن بوده است. در این زمینه بخشنامه های متعددی از سوی وزارتخانه ابلاغ می شد اما متاسفانه به دلایل مختلف این موضوع در استان اجرایی نشد.

دویده عنوان کرد: خوشبختانه در دوره هیات مدیره هفتم اقدامات خوبی صورت گرفت و آن بوده که بخشنامه و موضوع سازندگان مسکن (مجریان ذیصلاح) را به اطلاع عموم مردم و شهروندان برسانیم. در این زمینه این موضوع به سود شهروندان است و امیدواریم میان همه مردم جا بیافتد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی در سه بخش طراحی، اجرا و نظارت بر اجرا باید فعالیت کند، گفت: در دوره وزیر پیشین راه و شهرسازی با ابلاغ یک تبصره در برخی از فعالیت های سازمان تعلل و اخلال ایجاد شد و این مساله روند کار را دچار ایراداتی کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان ادامه داد: یکی از ایرادات در گذشته آن بوده که بر اساس یک تبصره عنوان می شد تا مالکان، ناظران را انتخاب کنند و این موضوع باعث می شد تا بحث نظارت بر روند ساخت یک ساختمان کمرنگ شود.

دویده با اشاره به تبصره 2 ماده 24 قانون نظام مهندسی اظهار کرد: در این تبصره عنوان شده که مالکان موظف هستند مجری ذیصلاح انتخاب کنند در صورتی که در استان خوزستان و کلانشهر اهواز چیزی به عنوان مجری ذیصلاح وجود نداشته و ندارد و این موضوع مشکلات را بیشتر می کرد.

وی گفت: ناظرین نباید هیچ ارتباط مالی با مالکان داشته باشند و باید یک شخص مستقل باشند. در کلانشهر اهواز نیز تلاش بر این است تا با استفاده از سامانه ای که در اختیار داریم ناظرین را انتخاب و به مالکین معرفی کنیم و سپس صدور پروانه انجام بگیرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان بیان کرد: متاسفانه پروانه هایی برای ساخت ساختمان در اهواز صادر می شود که بدون اطلاع نظام مهندسی است. این کار به نوعی یک فرار ظرفیت است و مشکلاتی را برای سازمان نظام مهندسی در بحث نظارت بر یک ساختمان به وجود می آ