تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
کد خبر: ۱۸۶۰۸۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
با بستن گود زباله شادگان واقع در محدوده تالاب بین المللی شادگان پنج هزار هکتار از زمین‌های خشک این تالاب از روستای سلمانه تا دارخوین پس از چند سال خشکسالی آبگیری شد.

رحیم مجدمی اظهار داشت:پس از تامین آب این منطقه تا چند هفته دیگر نیز بخش شمالی تالاب شادگان از محل ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه کارون آبگیری می‌شود.

وی افزود: بخش زیادی از وسعت تالاب بین‌المللی شادگان متاثر از سیلاب و تامین حق آبه آن از رودخانه کارون زیرآب رفته و وضعیت آبی بسیارخوبی دارد.

در تیرماه سالجاری با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه کارون در استان خوزستان به تالاب بین المللی شادگان به طول ۶ کیلومتر به منظور تامین حق آبه تالاب افتتاح شد.

مجدمی میزان شوری آب تالاب را حدود پنج هزار میکروموس اعلام کرد و اظهار داشت: عملیات پایش و بررسی وضعیت شوری آب تالاب شادگان و اندازه گیری مقادیر EC  و PH و COD و TDS و BOD  از کانال زه آب نیشکر در منطقه دابوهیه و همچنین کانال روستای رگبه به منظور بررسی وضعیت کیفی آب  تالاب شادگان از سوی کارشناسان  اداره محیط زیست شادگان در حال انجام است.

وی گفت:به منظور حفظ آب تالاب کانال خروجی آب به کارون در منطقه مارد و همچنین خروجی‌های آب از کانال‌ها (کالورت‌ها) در امتداد جاده آبادان به ماهشهر بسته شده است.

رئیس اداره محیط زیست شادگان افزود:حفظ آب در تالاب شادگان علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه ضامن حیات جانورانی است که در این تالاب زندگی می‌کنند.

وی به تهیه طرحی برای استفاده از دریچه های تنظیمی آب در کالورت‌ها در امتداد جاده آبادان به ماهشهر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت:اجرای این طرح منوط به اختصاص اعتبار لازم از سوی استانداری خوزستان است.

رضا کیانی‌راد دادستان شادگان در هفته جاری در گفت و گو با خبرنگاران بر ضرورت حفظ و تامین حقابه تالاب بین المللی شادگان و جلوگیری از خروج آب این تالاب به دریا تاکید کرد و گفت: هرگونه کوتاهی در حفظ و تامین حقابه تالاب شادگان تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی به دنبال دارد.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است. این تالاب از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود که با  آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.  

این تالاب در آغاز فصل پاییز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.  
تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.  
تالاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار