تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
کد خبر: ۱۸۴۵۰۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رودخانه‌ها سرمایه‌های ملی و از منابع آبی مهم کشور در زمینه‌های کشاورزی، اقتصادی، صنعتی، بهداشتی، آشامیدنی و تفریحی هستند و حفاظت از آن‌ها ضروری است؛ با وجود این، تاکنون پژوهش‌های اقتصادی و اجتماعی چندانی در این زمینه انجام نشده است. هر نوع دخل ‌و ‌تصرف کمی و کیفی در رودخانه، واکنش‌های مختلفی را در پی دارد و با گذر زمان، خسارت‌ها و هزینه‌هایی به جا خواهند ماند.
 
 با توجه به سیل اخیر در برخی استان‌های کشور از جمله خوزستان و تخلیه بسیاری از روستاهای واقع در بستر رودخانه‌ها، اهمیت حفظ حریم و صیانت از آن بیش از پیش روشن شد.
 
معیار تعریف حریم رودخانه‌ها باید تغییر کند
 
مهدی قمشی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص نحوه تعیین بستر رودخانه‌ها، بیان کرد: در سیلاب، رودخانه از معبر اصلی خود فراتر می‌رود و به اصطلاح سیلاب دشت را اشغال می‌کند. این سیلاب دشت تعاریف متفاوتی دارد. برای تعیین حریم رودخانه‌ها مدل‌های ریاضی در نظر گرفته می‌شوند و با توجه به مورفولوژی رودخانه، به آخرین نقطه‌ای که سیلاب منطقه را اشغال می‌کند، حریم رودخانه گفته می‌شود.
 

وی ادامه داد: با توجه به سیلاب اخیر در خوزستان، به نظر می‌رسد که معیار تعریف حریم رودخانه‌ها باید کمی تغییر کند و عمران و آبادی به دور از حریم رودخانه صورت گیرد.
 
برخی به وسیله قدرت، مجوز غیرقانونی ساخت و ساز در حریم رودخانه می‌گیرند

رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: متاسفانه در روستاها، حریم رودخانه‌ها را به زمین‌های کشاورزی تبدیل می‌کنند و در شهرها در بستر رودخانه‌ها، ساخت و ساز صورت می‌گیرد به عنوان مثال رستوران‌های ساخته شده در حریم کارون، تجاوز به بستر رود است. برای ساخت این رستوران‌ها، استانداری وقت با اشخاص غیرکارشناس در این زمینه مشورت کرد و سازمان آب و برق خوزستان نیز در این زمینه اعتراض‌هایی کرد اما به صورت قانونی اقدام نکرد و در نهایت به سکوت رضایت داد. اشخاصی که قدرت بیشتری دارند، مجوز غیرقانونی را برای ساخت و ساز می‌گیرند و دستگاه‌های متولی هم احقاق حق نمی‌کنند در نتیجه در صورت وقوع سیلاب، خسارت‌هایی به شهرها و روستاها وارد می‌شوند.
 

قمشی عنوان کرد: خشکسالی باعث ‌شد که برخی افراد این حق را برای خود قائل شوند تا به حریم قانونی رودخانه تعرض کنند و به این ترتیب دستگاه‌های مرتبط را فریب ‌دهند و ناتوانی دستگاه‌های مسئول و اعمال فشار باعث شده که در برخی مکان‌ها رضایت داد