تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲
کد خبر: ۱۴۲۵۸۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نماینده دشت‌آزادگان:
‌متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان محیط زیست و عدم جلوگیری از اقدامات شرکت‌های نفتی که به قلع و قمع تالاب هورالعظیم پرداخته‌اند، اکنون مشکلات ریزگردها در استان خوزستان تبدیل به چالش شده و خوزستان در حال مواجه شدن با نوعی جنگ است
نماینده دشت‌آزادگان گفت: ‌متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان محیط زیست و عدم جلوگیری از اقدامات شرکت‌های نفتی که به قلع و قمع تالاب هورالعظیم پرداخته‌اند، اکنون مشکلات ریزگردها در استان خوزستان تبدیل به چالش شده و خوزستان در حال مواجه شدن با نوعی جنگ است.

قاسم ساعدی ‌اظهار کرد:‌ مشکل ریزگردها در خوزستان از زمانی آغاز شد که وزارت نفت برای بهره‌برداری و اکتشاف نفت به میادین نفتی آزادگان ورود کرد و تالاب هورالعظیم را خشکاند و یک کانون گرد و غبار در غرب خوزستان ایجاد کرد.

وی افزود: از 13 یا 14 سال گذشته پدیده ریزگردها در خوزستان بروز کرد و متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان محیط زیست کشور و استان خوزستان در جلوگیری از فعالیت شرکت‌های نفتی که اقدام به قلع و قمع تالاب هورالعظیم کرده بودند، متاسفانه اکنون مساله ریزگردها به یک چالش در خوزستان تبدیل شده است و خوزستان با نوعی جنگ مواجه شده که نفس را از مردم گرفته است.

نماینده دشت‌آزادگان تصریح کرد: ‌گرد و خاک، مردم خوزستان را در معرض انواع بیماری‌ها قرار داده است اما پس از این همه سال از ورود پدیده ریزگردها، دولت‌ها دائما وعده و قول و قرار می‌دهند و درعرصه عمل نتوانسته‌اند قدمی بردارند.

ساعدی عنوان کرد:‌ ظاهرا دولت اخیرا متوجه مساله ریزگردها شده و اقدام به شناسایی کانون‌ها کرده اما متاسفانه نمی‌خواهند واقعیت‌ها را بشنوند و دنبال چند کانون قدیمی گرد و غبار شامل اراضی اطراف امیدیه و هندیجان و اراضی اطراف بستان رفته‌اند در حالی که عامل بروز پدیده ریزگردها و کانون اصلی پدیده گرد و غبار در خوزستان به خشکاندن تالاب هورالعظیم باز می‌گردد و کانون اصلی گرد و غبار، تالاب هورالعظیم است.

وی با بیان این‌که تا زمانی که تالاب هورالعظیم احیا نشود مشکلات ریزگردها و مسائل ناشی از آن در خوزستان ادامه خواهد داشت، گفت: تا زمانی وزارت نیرو، آب را برای تالاب هورالعظیم رها نکند، همچنان شاهد پدیده ریزگردها خواهیم بود و این موضوع، سلامتی مردم و زندگی اجتماعی مردم را تحت شعاع قرار می‌دهد و با توجه به این‌که خوزستان قطب انرژی و اقتصاد کشور است، برای بخش اقتصادی استان و کشور نیز مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

نماینده دشت‌آزادگان با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با پدیده ریزگردها اظهارکرد: ‌آنچه که در تاکنون از سازمان حفاظت محیط زیست دیده‌ایم، بی‌ارادگی این سازمان بوده است. این سازمان جرات ایستادگی در برابر تخلفات سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت نفت و وزارت نیرو را نداشته و نتوانسته که جهت جلوگیری از این تخلفات قدمی بردارد.

ساعدی ادامه داد: ‌تا زمانی که سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب حقوقی و قضایی در زمینه مقابله با تخلفات وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو ورود نکند و از عملکرد این وزارتخانه‌ها جلوگیری نکند، در رابطه با معضل ریزگردها به جایی نخواهیم رسید.

وی با اشاره به سفرهای اخیر وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان بیان کرد: ‌این‌که آقای حجتی به خوزستان آمدند و نهال‌کاری را در کانون‌های گرد و غبار آغاز کردند، جای بحث وسیعی دارد. وزیر جهاد کشاورزی که می‌خواهد مثلا در 40 هزار یا 30 هزار هکتار از کانون‌های گرد و غبار نهال‌کاری کند، اگر در هر هکتار 300 یا 400 اصل نهال کاشته شود، آبیاری و نگهداری این نهال‌ها به چه صورت خواهد بود؟

نماینده دشت‌آزادگان افزود: امید است که این نهال‌کاری‌ها مانند نهال‌کاری‌های گذشته نشود که دیدیم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی اقدام به نهال‌کاری در برخی کانون‌های گرد و غبار خوزستان کردند اما در زمینه نگهداری این نهال‌ها هیچ توجهی نکردند و متاسفانه تمام این نهال‌ها نابود شدند.

ساعدی با تاکید بر لزوم ورود سازمان حفاظت محیط زیست در جهت مقابله با تخلفات وزارت نفت و نیرو در حوزه تخریب محیط زیست تصریح کرد:‌ سازمان حفاظت محیط زیست باید ورود کند و از تخریب محیط زیست توسط وزارت نفت جلوگیری و وزارت نیرو را مجبور به تامین حق‌آبه تالاب‌ها و حق‌آبه اراضی کشاورزی کند. در این صورت است که این سازمان می‌تواند نقش خود را در مقابله با مشکل ریزگردهای خوزستان ایفا کند.

وی افزود: ‌تا زمانی که خانم ابتکار با وزرای نفت مماشات کند و ارده‌ای از خود نشان ندهد، مشکلات و مسائل این پدیده در خوزستان ادامه خواهد یافت. مردم از صورت‌جلسه نوشتن‌ها و جلسات مکرر و قول و قرارهای غیرعملی که متاسفانه در چند سال اخیر از بلندپایه‌ترین افراد دولت تا رده‌پایین‌های استان خوزستان شنیده‌اند، مایوس شده‌اند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
خوزستان تشنه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
0
0
درود به آقای ساعدی زنده باد ممنونیم

آلوده ترین شهر دنیا ( اهواز )هستم . سالهاست دود مواد نفتی در زمین و آسمونم پراکنده میکنی و دم از استاندارد میزنی رودخانه ایی داشتم که بیشترش را بردی آبم پر از مواد شیمیایی است و فقط لجنزاری باقی مانده خاک بر سرم شده عزیزم مرا مدیریت میکنی ..؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار