تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۴
کد خبر: ۱۲۸۷۵۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
کاهش ساعت کار در روزهای با دمای بالای 49 درجه سانتیگراد برای کارگران این استان اعمال نمی شود و این قشر از مزایای کار در شرایط بد آب و هوا محروم هستند
دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان گفت:کاهش ساعت کار در روزهای با دمای بالای 49 درجه سانتیگراد برای کارگران این استان اعمال نمی شود و این قشر از مزایای کار در شرایط بد آب و هوا محروم هستند.

آقایار حسینی چهارشنبه بیان کرد: در حالی که برای کارمندان در شرایط بالای دمای هوا ساعت کاری کاهش یافته اما این امر شامل کارگران که در شرایط کاری سختتری نسبت به کارمندان هستند نشده است.

وی گفت: در یک هفته گذشته که خوزستان شاهد گرمای شدید هوا بود، طبق مصوبه مدیریت بحران استان،ساعت کاری کارمندان کاهش یافت اما با وجود اعتراضات زیادی که داشتیم کارگران شامل این کاهش ساعت کار نشدند و کارگران در گرمای شدید زیر نور آفتاب کار می کردند.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان افزود: گرمای شدید یک هفته گذشته باعث فوت یک کارگر در این استان شد اما با این وجود تعطیلی در روزهای گرم برای کارگران در استان اعمال نشد.

حسینی بیان کرد: به همین منظور نامه ای اعتراضی از سوی خانه کارگر خوزستان به استانداری ارسال شد که در پاسخ عنوان شده بود تعطیلی برای کارگران در روزهای گرم اعمال نشود.

وی افزود: در هوای گرم همانگونه که برای کارمندان تعطیلی و کاهش ساعت کاری اعمال می شود برای کارگران نیز باید این دستورالعمل اعمال شود چرا که شرایط کار کارگران بسیار سخت است و بیشتر در فضای باز کار می کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان اضافه کرد:برای کاهش صدمات به کارگران در هوای گرم، باید مواردی مثل فراهم کردن استراحت کوتاه در محیط مناسب، تهیه نوشیدنی خنک برای کارگران، و استفاده از لباس مناسب برای کارگران در هوای گرم درنظر گرفته شود.

حسینی افزود: گرمای شدید در خوزستان آمار حوادث کار در این استان را بالا برده است؛ گرما باعث کاهش دقت، افزایش ضریب حوادث و افزایش تلفات کارگران در محیط کار می شود.

وی گفت: همچنین کار در گرمای شدید باعث تحلیل رفتن قوای جسمی، پیری زود رس و افزایش مرگ و میر کارگران در دوران بازنشستگی می شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان در ادامه اظهار کرد: وضعیت ایمنی و بهداشت و معاینات پزشکی برای کارگران در ایران و خوزستان نسبت به کشورهای دیگر بسیار ضعیف است و برای رسیدن به وضعیت مناسب کارگران در کشور بسیار فاصله داریم.

حسینی گفت: از دولت و نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی انتظار می رود برای شرایط کاری در شرایط بد آب و هوای این استان طرحی را تهیه کنند تا بین شرایط کار کارگران در مناطق بد آب و هوا و خوش آب و هوا تفاوت وجود داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اعتصاب کارگران شهرداری منطقه یک اهواز افزود:این کارگران به دلیل پرداخت نشدن سه ماه حقوق خود سه روز در اعتصاب بودند که روز گذشته با پرداخت حقوق آنها به اعتصاب خود پایان دادند.

طبق دستورالعمل ستاد بحران خوزستان در صورت افزایش دمای استان از 49 درجه سانتیگراد به بالا، ساعت کاری ادارات کاهش یافته و از ساعت 6:30 دقیقه تا 13 خواهد بود.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار