تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
کد خبر: ۱۰۶۰۳۵
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
عزادارانی که به صورت مختلط و با عدم رعایت موازین شرعی و اخلاقی عزاداری می کنند شرایط را برای سوء استفاده دشمنان از یک طرف و از طرفی بی توجهی به عمق نهضت عاشورا فراهم خواهند کرد.

شام غریبانی که با اختلاط زنان و مردان"رنگ ابتذال" گرفت+تصاویر

 شام غریبان در فرهنگ عزاداران حسینی (ع به شام عاشورا اتلاق می گردد که به مرور زمان سبک و سیاقی متفاوت نسبت به روزهای دیگر را در عزاداری ها به خود اختصاص داده است. شام غریبان، شاید به نوعی یکی از سخت ترین اتفاقات تاریخی در قیام عاشورا باشد. شبی که در کربلا همراه با وقایعی جانسوز از قبیل شهادت تعدادی از اطفال حرم، سوختن خیمه های حسینی و وقایع جانسوز دیگری که سنگینی آن دلها را مالامال از درد و اندوه می سازد همراه شده است.

شام غریبانی که با اختلاط زنان و مردان


اما نباید فراموش کرد که در تمامی این وقایع توجه مخدرات حرم و همچنین یاران حضرت اباعبدالله (ع) به ارزش های دینی و اسلامی به چشم می خورد. به عبارت دیگر شاید عمق فاجعه کربلا و تفاوت آن با مصیبت های عظیم دیگر در عالم همین نکته باشد که این فاجعه برای بزرگمردی به وقوع می پیوندد که از نظر جایگاه معنوی در عالی ترین درجه انسانیت قرار داشته است. با این وجود در برخی مراسم های عزاداری و در این مجال در شام غریبان شاید یکی از بزرگترین مصائبی که به چشم می خورد بی توجهی به اصول و ارزش های دینی است که جای خالی آن در گوشه و کنار شهر به وفور به چشم می خورد.

شام غریبانی که با اختلاط زنان و مردان


فرهنگ عزاداری هایی که در شام غریبان گاه رنگ و بویی متفاوت از عزاداری پیدا می کند و به فرصتی برای اختلاط دختر و پسر و حتی گرفتن تصاویر یادگاری از این اتفاق تبدیل می شود. تعریف جایگاه هایی برای روشن کردن شمع که در برخی مواقع نمی توان حتی تصویری ضعیف از واقعه عاشورا را در ذهن مجسم ساخت. فاصله گرفتن فرهنگ های عاشورا با فرهنگ هایی ساختگی گاهی آنچنان متغیر می شود که برای درک آن فضا شاید نیاز به سالها فرهنگ سازی باشد.

شام غریبانی که با اختلاط زنان و مرداندر سال هایی نه چندان دور نیز در یکی از میادین شهر تهران (میدان محسنی) در شام غریبان تجمعی برگزار شد که خشم عزاداران را برانگیخت و لزوم توجه جدی به فرهنگ سازی های اینچنینی را دوچندان نمود. با این اوصاف موارد زیر را می توان در چند جمله نسبت به این اتفاقات پیاده سازی نمود:

۱- آیین عزاداری اهل بیت علیهم السلام از دیرباز مورد توجه اهل بیت علیهم السلام بوده است و بر همین اساس همه ساله از شور و جایگاه بیشتری نسبت به سال های قبل برخوردار می شود. زنده نگه داشتن قیام عاشورا و برگزاری آیین عزاداری باعث اعتلای روحی و فکری جامعه خواهد شد. اما این امر تا زمانی چنین اثری را خواهد داشت که بر مدار اخلاق طی طریق نماید. عزادارانی که به صورت مختلط و با عدم رعایت موازین شرعی و اخلاقی عزاداری می کنند، شرایط را برای سوء استفاده دشمنان از یک طرف و از طرفی بی توجهی به عمق نهضت عاشورا فراهم خواهند کرد.
۲- شاید مؤثرترین راهکار، ایجاد بسترهای فرهنگی برای آیین عزاداری می باشد. ترویج درست ترین سبک های عزاداری و اشاعه آن در سطح کشور به مرور زمان شرایط را برای افزایش بهره مندی از ایام عزاداری در سطح جامعه فراهم می سازد. برخوردهای صرفاٌ سلبی و قهری با فرهنگ های نادرست در هر زمینه فرهنگی نمی تواند اثرات دراز مدت و مانایی را در بافت فرهنگی جامعه به یادگار بگذارد. آنچه باعث تغییر ساختار فرهنگی در هر جامعه ای می گردد فرهنگ سازی صحیح با ایجاد جذابیت ها و تبلیغات لازم می باشد.۳- بی توجهی به شکل عزاداری و بی تفاوت بودن نسبت به سبک و سیاق های رایج عزاداری به مرور زمان اسباب انحراف را فراهم می کند که گاه بازگشت از شرایط سابق را دشوار می سازد. به بیان دیگر چه بسا حضور با بدترین شکل حجاب و آرایش های غلیظ در مراسمی همچون شام غریبان به مرور به امری غیرفرهنگی تبدیل شود که به دلیل کوتاهی در امر به معروف و نهی از منکر (که یکی از فلسفه های قیام حسینی معرفی شده است) به شکلی نهادینه در مراسم های سال های آتی نیز صورت پذیرد. چیزی که از آن در فرهنگ اسلامی به بدعت گذاری نامگذاری شده است.


شام غریبانی که با اختلاط زنان و مرداندر یک جمع بندی به نظر می رسد هرچند در گذر زمان حفظ آیین عزاداری و سبک و سیاق حقیقی آن توسط شیفتگان اهل بیت علیهم السلام محافظت شده است، اما لزوم توجه مردم نهاد به فرهنگ عاشورا و ترویج غیر حکومتی فرهنگ عاشورا در بین تکایا و محافل عزاداری توسط خود عزادارن به مرور زمان می تواند به تقویت ساختار اصیل عزاداری اهل بیت (ع) بیانجامد. موضوعاتی همچون اقامه نماز اول وقت در ظهر عاشورا، حضور باحجاب و شئون اخلاقی در دسته جات عزاداری، احترام به خیمه عزاداری و موضوعات فراوانی که هر کدام در جای خود بررسی و تحقیق می طلبد.
شام غریبانی که با اختلاط زنان و مردان
مرجع / افـکار
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۷
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
6
11
آقایان بفهمید
برخی ها چه کردند با دین و...ما
یا هو
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
14
10
فقط میتوانم بگویم متاسفم. عزاداریمان هم به انحطاط کشیده شده
مهران
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
19
22
کار بدی نکردن ... سلفی گرفتن ... یعنی اگه سلفی بگیرن داخل شام غریبان گناه کبیره نصیبشون میشه ... به این چیزا گیر ندید .. هر کس یه طوری امام حسین رو می پرسته
پاسخ ها
منتظر کوچک
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَيْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ ما يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ


------
همین حرفارو میزنیم بهمون میگن کفار ...
آخه مسلمون ائمه معصوم که پرستیدنی نیستن ... فقط برای خدای متعال میشه واژه پرستش رو بکار برد
ما به ائمه متوسل میشیم که واسطه خیر بین ما و خدای ارحم الرحمین بشن .
آخرالزمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
20
6
امان از این جامعه فاسد
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
12
15
اقا مهران ضمن احترام به نظر جنابعالی
شرکت با لباسهای انچنانی و موهای شینیون کرده و ارایش غلیظ هیچ سنخیتی با حب اهل بیت ندارد. به اندازه کافی سایر مراسمات و موقعیتها برای این ازاد بودن جاینجور افراد وجود دارد خواهشا به اعتقادات مذهبی ورود نفرمایند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
10
12
اقای مهران امام حسین را نمیشه پرستید پرستش از ان خدا است امام حسین را باید دوست داشت و از عقیده ان دفاع کرد یعنی ادامه راه او حفظ حجاب حفظ حجاب حفط حجاب نه کشف حجاب
پاسخ ها
مهران
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
هر کس خدایی دارد .. این ها هم خدایی دارند ...
شهروند
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
13
7
پس گشت ارشاد کجا بود اینها را سوار ون کنه ببره ؟
پاسخ ها
مهران
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
گشت ارشاد هم نمی تونه کاری کنه ... هر کس یه طوری عبادت می کنه ... درسته به قول شما بد حجاب بودن .. ولی هر کس یه طوریه
حسام الدين
|
GERMANY
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
3
5
عیسی به دین خود ، موسی به دین خود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
1
8
دین ما ایا فقط حفظ حجاب بود؟
چرا برای تخلفات دیگر اینجور مطالب نمیگذارین اینها همه حاشیه هست خانه از پایبست ویرانه
حسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
4
6
وای بر ما وا مصیبتا این چه چه جسارتی به عاشوراست نمیشود دختر و پسر را از هم تشخیص داد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
7
3
هیچ کار بدی نکردند یعنی خانم ها ادم نیستند؟ طرف کافره ولی امام حسین رو دوست داره چه برسه به این
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
2
7
با سلام دراین بین نقش مسول برگزاری مراسم و جلوگیری بسیار مهم است و بعد متاسفانه بی عرضگی پدران و مادران باعث پرورش چنین فرزندانی شده که حرمت شب شام غریبان را نگه نمی دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار